Yeni evlenecek çifte 10 bin TL faizsiz kredi

Yeni evlenecek çifte 10 bin TL faizsiz kredi
29 Ekim 2013 08:17


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin bir televizyon kanalında yaptığı açıklamalar ile yeni evlenen çiftlere müjdeyi verdi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin bir televizyon kanalında açıklamalarda bulundu. Şahin, yeni evlenen çiftlere müjde verdi ve "Aile ve nüfus politikaları kapsamında yapılan mevzuat çalışmalarımıza göre yeni evlenen çiftlere faizsiz 10 bin TL kredi verilecek." dedi.İşte Bakan Şahin'in açıklamalarından satır başları:      

YENİ EVLENEN ÇİFTLERE 10 BİN LİRA

Bakan Fatma Şahin konuşmasının ardından, Twiter'dan da mesaj yayınladı.
Fatma Şahin ?@FatmaSahin_ASPBşimdi
1/ Aile ve nüfus politikaları kapsamında yapılan mevzuat çalışmalarımıza göre yeni evlenen çiftlere faizsiz 10 bin TL kredi verilecek.

Fatma Şahin ?@FatmaSahin_ASPBşimdi
2/ Evli çifte ilk yıl çocuk sahibi olmaları ya da hamilelik durumunda kredinin ödemesi konusunda da öteleme imkanı getirilecek.

ANNE BABAYA 15 DEĞİL 30 YIL İSTENECEK

Bir komisyon kuruldu. Bizden uzmanlar, akademisyenler var, ne yapmamız gerektiğini çalıştılar.
Artık cinsel suçlarda ‘beden ve ruh sağlığı bozulmuştur’ o rapor istenmeyecek. Çocuk izleme merkezi önemli. Hastanelere kurdular. İkinci defa mağduriyet olmasın diye.

CEZALAR NASIL ARTIRILACAK

En ağır şekilde. Onun bütün hayatını mahvediyorsunuz, 4’te 3’e indirilme gibi, indirimler indirimler toplumun vicdanında karşılığını bilmiyor. Hakimler savcılar kutsal bir görev yapıyorlar. Onlar da haklı olarak yasal olarak görevlerini yapıyorlar. Biz TCK’daki en ağır cezayı almalarını sağlayacağız. Bu konuda hiç tavizimiz yok.

CİNSEL SUÇA HADİM

O konuda o kadar kötü tartışıldı ki, iki milletvekilimizin, üzerinde çok çalıştığı bir konuydu. Bir manşet, farklı topluma yansıması o kadar iyi çalışılması farklı anlayışlara neden oldu.
Orada tıbbi bir tedaviden bahsediliyor. Genetik olarak sorunu varsa, bu bir hastalık. Hormonel bir bozukluk.

Dünyada bunun örnekleri var. Adına şu bu değil tıbbi tedavi. Bunun nedenine göre tedbiri almak gerekiyor. Tedavi yöntemi olacak.

PEDOFİLİ HASTALAR

Bu çalıştığımız pakette bundan dolayı ceza alanlar, istismar taciz tecavüzden ceza alanlar, kesinlikle toplu alanlarda çalıştırılmaması gerekiyor. Biz yasal altyapıyı koyduk. Ama teknolojik altyapımız, link bağlantımız. Bu bağlantıları nasıl görüyorsak bu kişinin izlenmesi gerektiği, nerede ne yaptığının bilinmesi gerekiyor.

ABD’den bir haber geldi. Burada özel okulda çalışan bir öğretmenle ilgili. Daha önce bu olaydan suç almıştı, izlenmesi gerekiyordu. Onlar bizi uyardığı için biz gerekli tedbiri aldık. Bunun için teknolojik altyapıyı oluşturmamız gerekiyor.

ENSEST KANUNLARDA YER ALACAK MI

Ensest diye yer almıyor. Ancak şöyle deniyor, yakından geldiyse, ağırlaştırılmış bir ceza konuyor. Çok net şekilde bunun bir suç olduğunu, devlet olarak suçu kabul etmeniz gerekiyor.

Önce tanımlaman gerekiyor. Çok daha ağır bir suç olduğunu tanımlayıp, gerekli cezayı artıracak şekilde altyapıyı çalıştık.

TÜBİTAK ile çok önemli bir çalışma. Orada artık devletin sonuçla uğraşmaması gerekiyor. Devletin risk varsa hemen kontrol altına alması, hukuki ekonomik destek verip o çocuğun risklerinin yönetilmesi gerekiyor. 40 tane mühendis çalışıyor.

ÇOCUK YAŞTA EVLENDİRME – ZORLA EVLENDİRME

Kesinlikle bunlar TCK’da olmasına rağmen uygulamalarda sorunlar var. Cezaların güçlendirilmesi ve engel olunması gerekiyor. Bir taraftan da neden erken yaşta evlendiriliyor? Bunun biz çalıştayını yaptık.
TCK’ya göre çocuğu kullanmaya girdiği için anne baba suç alabiliyor. Ama biz mevcut cezayı yüzde 50 artıracağız. Doğu ve güneydoğu’da çocuğun hiçbir suçu yok. Bunun olmaması için ailenin cezalandırılması gerekir.

YÜZDE 50 ARTINCA NE OLACAK?

Av. Alper Sarıca,  15 yaş altındaki çocukların evlendirilmesi durumunda açılacak davada sanıkların, 8-15 yıl arasında değişen sürede hapis cezası ile cezalandırıldığına işaret etti. Av. Sarıca, 15 yaşındaki çocuk ile cinsel birliktelik yaşanmasının, kanunda ‘cinsel saldırı’ olarak ele alındığına işaret ederek “Kanun koyucu 15 yaş altındaki evliliklerde, çocuğun rızasına bakmıyor. Sonuçta çocuk… Çocuğun ruh ve beden sağlığa da bozulmuşsa, verilen hapis cezası 15 yılı buluyor. Öte yandan, örneğin, 15 yaşın altındaki kız eve getirildiğinde, ve buna erkek çocuğun anne-babası da göz yummuşsa onlar da 15 yıl hapis istemi ile yargılanırlar.”


Av. Sarıca, 15-18 yaş arasındaki cinsel birlikteliklerde, çocuğun rızasa olmaması ve şikayet halinde, 2 yıla kadar hapis cezası verildiğini söyledi.

PANİK BUTONU UYGULAMASI

Bursa ve Adana’da yaptık. Bursa’da 41 kişiye panik butonu, Adana’da 36 kişiye verdik. Kadın kendini güvende hissetti, şiddet uygulayanlar için de caydırıcı oldu.
İki bakanlık bunu yaygınlaştıracak şekilde de çalışıyoruz. Töreden dolayı panik butonu isteyen bir erkek vardı.

SIĞINMA EVLERİ

Bizim şu anda Eylül ayı itibariyle, 6284 yasanın bize verdiği görev var. Kadın erkek demiyor, kim mağdursa diyor. Burada özellikle erkeklerin bir takım olaylardan dolayı çok farklı vakalar olabiliyor. Mesela bir tane şu anda İzmir’de bana yardımcı olun diye bir çift geldi. Töreden dolayı. Ailenin baskısından dolayı biz koruyun dediler, biz hemen onlara erkek sığınma evinde hizmet vermeye başladık.

BOŞANMIŞ BABALARIN ÇOCUĞUNU İCRA YOLUYLA GÖRMESİ

Bu çıkan kanın 1949’da galiba çıkmış. Çocuğu evdeki bir buzdolabı, çamaşır makinesi gibi görüyor. Halbuki çocuk bir insan. İcra kanunuyla bu çocuğun işlem görmemesi gerekiyor. Yaşanan sorun anne ve baba ayrıldıkları zaman çocuğun üzerinden birbirlerine şiddet uygulamaya devam ediyorlar. O çocuk arada sıkışıp kalıyor.

Biz çocuğu korumak zorundayız. Mahkeme ayda bir çocuğu görebilirsiniz diyor. Anne çocuğunu göstermemek, erkeğe psikolojik şiddet için bunu yapmıyor. İcra yoluyla çok para ödeniyor. Her ay çocuk kolluk kuvvetlerinin gözetiminde babaya götürülüyor. Bu korkunç bir şey.
Kimsenin ayrılmasını istemiyoruz. Ama istirham ediyorum onların üzerinden birbirlerine şiddet uygulamasını istemiyorum.

SON ŞİDDET RAKAMLARI

Bunların hepsi kayıt dışıydı. Şimdi kayıt içine girdik. Kanun çıktıktan sonra. Bizim yıllara göre ciddi düşüşlerimiz var. 177’den 165’e sonra 155’e düştü. Bu yılın ortalaması geçen yıla göre ciddi bir düşüş yaşanıyor. Ölüm vakalarının azaldığını görüyoruz. Ancak bu bir butona basılmayla çözülmüyor. Bakış açısının değişmesi gerekiyor. Şu anda bu iyileşmenin rakamlara yansıdığını görüyoruz.

TÜRKİYE’NİN YAŞLANMAMASI

Başbakanımızın talimatıyla çok uzun aylar boyu çalıştık. Biz bunun duygusal olarak bakmıyoruz. Bilgi ekonomisine geçeceksek elindeki potansiyeli göreceksin.

Ben 15 yıl özel sektörde çalıştım. Rekabeti biliyorum. Bir taraftan kadın istihdamını güçlendirmemiz, bir taraftan da bu ülkeye dair nüfus planını oluşturmamız gerekiyor. Ya sev ya terket gibi keskin hatlarımız var. Muhafazakar partinin kadını eve göndermesi olarak algılanıyor. İlk kez istihdamda kadın oranı yüzde 30’a çıktı. Biz kadının kalkınmanın bir parçası yapmak için bir destek veriyoruz.

Kadın diyor ki, ben aslında çocuk sahibi olmak istiyorum. Ama benim yaşam şartlarımı iyileştirirseniz ben daha iyi kararlar verebilirim. 80’li yıllarda, bu ülkenin modernleşmesi az çocuk üzerinden genişletildi. Artık dünya bunun bedelini ödedi.

 


DİĞER HABERLER
Bilet fiyatları belli oldu! 03-02-2014 13:21
Mart ayında açılması planlanan Ankara ve İstanbul arasını 3 saate indirecek olan Yüksek Hızlı Tren seferlerinin bilet fiyatları belli oldu.
Türkiye'nin notu düşecek mi? 03-02-2014 11:27
Moody's'in uzun yıllardır Türkiye analisti olan Sarah Carlson'ın görevini yakın zamanda devrettiği Banerji Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Bu kez de Gülen'in ses kaydı ortaya çıktı 31-01-2014 12:14
Fethullah Gülen'e ait olduğu söylenen 5 ses kaydı piyasaya sürüldü.
'İran'ın teklifi bizi tatmin etmedi' 30-01-2014 12:51
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İran ziyaretinde kendilerine sunulan doğal gaz fiyatının tatmin edici olmadığını açıkladı.
Motorine 7 kuruşluk indirim 30-01-2014 11:09
Motorinin litre fiyatında önceki gün yapılan 13 kuruşluk zammın ardından 7 kuruşluk indirim yapıldı.
İşte Türkiye'nin yeni nüfusu 29-01-2014 10:49
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ''Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2013 Nüfus Sayımı Sonuçları''nı açıkladı.
Dünya medyası faiz kararını nasıl yorumladı? 29-01-2014 09:41
Merkez Bankası’nın dün gece aldığı sert faiz kararı dünya medyasında geniş yer buldu.
'Piyasalardaki hareketlilik geçici' 24-01-2014 12:57
Dünya Ekonomik Forumu'nun yıllık toplantısına katılan Ali Babacan, piyasalarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Gülen'den ayetli mesaj! 24-01-2014 12:22
Fethullah Gülen, cemaate gelen eleştirilere ayetlerle karşılık verdi.
Balyoz'da flaş karar! 24-01-2014 11:56
Balyoz'da mahkeme bazı sanıkların yeniden yargılama talebini reddetti.
Zarrab için yasa değişmiş! 24-01-2014 10:26
17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında gözaltına alınıp tutuklanan Reza Zarrab için hükümetin yasa değiştirdiği ortaya çıktı.
Bedelli askerlikle ilgili flaş açıklama 23-01-2014 13:50
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bedelli askerlikle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Polis kaza yapan gençleri soymuş! 23-01-2014 11:33
Adana'da iki gencin hayatını kaybettiği trafik kazasının ardından trafik polislerinin ölen gençleri soyduğu ortaya çıktı.
'Böyle bir ülkeye yabancı sermaye gelmez' 23-01-2014 10:20
TÜSİAD, hükümetin belirlediği 2014 yılına ait belirlediği tahminlerin aksine farklı öngörüde bulundu.
Bedelli askerlik çıkıyor mu? 22-01-2014 11:14
AK Parti Genel Başkan yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Bedelli askerlik konusu ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Beşiktaş'tan sürpriz transfer 22-01-2014 10:57
Beşiktaş, Botafago forması giyen Nicolas Lodeiro'nun kiralanması konusunda görüşmelere başlandığını borsaya bildirdi.
Askere gitme yaşı değişiyor! 21-01-2014 11:32
Hükümet, Genelkurmay Başkanları ile kuvvet komutanlarının Yüce Divan'da yargılanmalarının önünü açan tasarıyı TBMM'ye gönderdi. Tasarıyla birlikte askere alma yaşı 21...
Savcıdan Başbuğ için flaş talep! 21-01-2014 11:14
Ergenekon davası hükümlüsü eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ için savcı tahliye talebinde bulundu.
'Seçim sonrası belirsizlik kalkacak' 20-01-2014 13:45
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yerel seçimler sonrası azalan belirsizliğin büyümede aşağı riski sınırlayacağını söyledi
Cumhurbaşkanlığı'nda şok saldırı! 20-01-2014 12:19
Cumhurbaşkanlığı'nda bir yetkiliyle görüşen Berat D. isimli şahıs görüşmenin ardından Gürcü gazetecilere saldırdı.

BİST 100 BİST 50 BİST 30
0.00%0.00 (0.00)
0.00%0.00 (0.00)
0.00%0.00 (0.00)

Canlı Yayınları İzleyin
bloomberg bloomberg-live cnbc-e cnbc wall street journal
En Çok Okunanlar


Haberleri Sitene Ekle


E-Bülten
E-posta listemize kaydolun

Dünya Ekonomi Facebook’ta